[APRÍL] EU zakázala chemická WC v karavanech!

wc

S novým měsícem se dostala na veřejnost i neradostná zpráva pro evropské karavanisty, o které se však v kuloárech mluvilo již delší dobu. Evropská unie vzala v potaz výsledky nové švédské studie o škodlivosti chemie používané v chemických toaletách obytných automobilů a karavanů a vydala nařízení, které tyto toalety od roku 2018 zakazuje. Výrobci je již nebudou moci do nových vozidel montovat, majitelé vozidel je navíc budou muset během přechodného období do roku 2020 odstranit. V opačném případě nebudou vozidla splňovat podmínky STK.

Studie švédské univerzity v Uppsale rozsáhle analyzovala dopady chemických toalet na jejich uživatele a životní prostředí a varuje před jejich dalším používáním. Chemické toalety údajně mohou za řadu nemocí, rozšiřujících se v kempech a na karavanových stáních.

Ani výlevky a zařízení pro likvidaci tohoto odpadu podle ní chemii nedokáží zcela zpracovat a část z ní uniká do volné přírody, kde znečišťuje půdu i vodní toky.

Situace tak nahrává do karet výrobci spalovacích záchodů, který se představil loni na veletrhu v Düsseldorfu. Nařízení, které již na pohled zavání korupcí, by totiž mohlo pomoci v urychleném nástupu této technologie na trh. A nejedná se o malý obchod – ve hře jsou stovky tisíc obytných vozidel v celé Evropě.

Cabby Loo

Nová spalovací toaleta (psali jsme o ni v CCC 6/2013) likviduje odpad pomocí plynového hořáku.

Velkým problémem jsou přitom sami karavanisté, kteří toalety nesprávně likvidují až v šokujících 90 % případů!

Výrobci vozidel se zatím k novému nařízení staví různě, karavanisté v západní Evropě již chystají masové protesty v Bruselu za zachování toalet a mluví o brutálním potlačování základních lidských práv a potřeb.

Situaci budeme i nadále sledovat.

Komentář redakce: Tento text vyšel jako aprílová zpráva a je zcela smyšlený. Omlouváme se tímto univerzitě v Uppsale, EU i výrobci výborných spalovacích toalet, jejichž čas dříve nebo později beztak přijde. Doufáme, že alespoň některé z vás pobavila 🙂

1 komentář: „[APRÍL] EU zakázala chemická WC v karavanech!

Komentáře nejsou povoleny.