K alpským vrcholům po zajištěných cestách

Převislé skály, impozantní skalní stěny a ohromující  výhledy: Dachstein ve Štýrsku představuje horolezecký terén číslo jedna v Rakousku

Dachstein je pravým rájem pro vysokohorské turisty a horolezce, který nabízí různé varianty výstupů všech stupňů obtížnosti od „lehkých“ až po „extrémně obtížné“. Po zajištěných horolezeckých cestách nazvaných Anna, Johann a Schulteranstieg mohou alpinisté vystoupit až na vrchol Hoher Dachstein a překonat přitom téměř 1.200 metrů, což je nejvyšší výškový rozdíl v severní části Alp.

Od léta 2011 čeká na zájemce celkem 17 zajištěných horolezeckých cest čili ferrat, jejichž výchozím bodem je letovisko Ramsau am Dachstein. Nově otevřena je zajištěná horolezecká cesta „Sinabell-Südwand-Klettersteig“ a přechod sedla Simonyscharte, což je dlouhá spojovací stezka od Gosauského ledovce k Hallstattskému ledovci. Odměnou za namáhavý výstup jsou pro horolezce mimořádně krásné dálkové výhledy: na sever až do Čech a na jih až ke slovinskému pohoří Triglav.

Z vyhlídkové plošiny Dachstein Skywalk v nadmořské výšce 2.700 metrů jsou nejkrásnější alpské vrcholy přímo na dosah. Nejblíže údolí se nacházejí zajištěné horolezecké cesty „Hias“ a „Siega“. Pro rodiny s dětmi jsou ideální zajištěné cesty pro děti a mládež „Kali“ a „Kala“ na Sattelbergu, první svého druhu v Evropě. Každoročním vrcholem sezony v regionu Ramsau u Dachsteinu je horolezecký festival „Via Ferrata Dachstein“ s jedinou noční osvětlenou zajištěnou horolezeckou cestou na světě.

První zajištěná cesta v Alpách

Historie horolezeckých zajištěných cest se v Evropě začala psát v roce 1843 právě na Dachsteinu. Cesta ledovcovou rozsedlinou „Randkluft“ byl vybavena stoupacími pomůckami, lany a stupačkami, a tak se tato trasa považuje za předchůdce všech pozdějších zajištěných cest. Za první světové války bojovalo Rakousko-Uhersko v Dolomitech o každý horský vrchol. Pomocí železných čepů a ocelových lan byly zpřístupněny cesty k vrcholům, aby byl zaručen příchod posil. Z té doby pochází také italský výraz pro horolezeckou stezku (tj. Klettersteig) „Via Ferrata“ – doslova „Železná cesta“.

Dne 22. září 1909 zdolali bratři Franz a Georg Steinerové z Ramsau jako první přímý výstup jižní stěnou Dachsteinu. Tato jižní stěna ční kolmo do výšky 850 metrů, a představuje tak jednu z nejimpozantnějších skalních stěn v oblasti Alp. Dnes tato horolezecká trasa nese jméno bratří Steinerů a patří k nejoblíbenějším horolezeckým výstupům v Alpách. Nové zajištěné cesty v Ramsau se od tradičních tras odlišují mimořádnými atrakcemi a obtížnými úseky: převisy, ohromujícími lanovými můstky a převislými partiemi, které jsou zvláštním lákadlem pro stále větší počet zájemců o horolezecký sport

Další informace: www.steiermark.com/cs